Analiza fragmentów kart pergaminowych z anglosaskiego psałterza

Projekt dotyczy fragmentów kart pergaminowych użytych w oprawie starodruku, należącego do księgozbioru Samuela Meienreisa – XVI-wiecznego bibliofila i teologa z Elbląga. Badania historycznojęzykowe i paleograficzne wskazują, że odnalezione scyzury pochodzą z tego samego XI-wiecznego psałterza anglosaskiego, co cztery inne fragmenty, rozproszone w bibliotekach europejskich. Projekt zakłada wszechstronną analizę porównawczą wszystkich fragmentów z wykorzystaniem nieinwazyjnych i nieniszczących analiz materiałowych, której celem jest weryfikacja hipotezy dotyczącej źródeł i proweniencji pierwotnego kodeksu. Drugim celem projektu jest cyfrowa rekonstrukcja pełnych kart, na podstawie zachowanych fragmentów i przesłanek zewnętrznych (m. in. danych z innych psałterzy pochodzących z tego samego okresu i kręgu językowo-kulturowego). Projekt prowadzony jest we współpracy z Biblioteką im. C. K. Norwida w Elblągu oraz ze specjalistami z Pracowni Konserwacji Działu Zbiorów Zabytkowych Biblioteki Elbląskiej, Katedry Konserwacji i Restauracji Papieru i Skóry, Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, konsorcjum ERIHS-pl oraz Centre for the Study of Manuscript Cultures Uniwersytetu w Hamburgu.