Anna Just, profesor uczelni dr hab. w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe: historia języka niemieckiego, gramatyka historyczna języka niemieckiego, lingwistyka historyczna, niemieckie języki kancelaryjne na terenach polskich, kodykologia i paleografia. Autorka artykułów o niemieckojęzycznej prasie ulotnej traktującej o sprawach polskich (XVI-XVIII wiek), niemieckojęzycznych rękopisach z dawnej Biblioteki Załuskich w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz pisanych po niemiecku gramatykach języka polskiego i podręcznikach do nauki języka polskiego jako obcego (XVII-XIX wiek).
Opublikowała dwie monografie. Wydana w 2012 roku monografia Die Entwicklung des deutschen Militärwortschatzes in der späten frühneuhochdeutschen Zeit (1500-1648) jest opracowaniem dotyczącym rozwoju niemieckiego słownictwa wojskowego w dobie późnego średniowiecza i wczesnych czasów nowożytnych, natomiast monografia z roku 2014 Schreiben und Rescripte von Frauen und Princessinnen aus dem Liegnitz(er) Fürsten Hause (1546-1678). Edition sowie eine historisch-soziopragmatische und historisch-textlinguistische Skizze poświęcona jest niemieckojęzycznej korespondencji księżnych z Księstwa Legnickiego (XVI-XVII wiek) i wpisuje się w nurt badań nad rozwojem formy komunikacyjnej list w XVI i XVII. Monografia zawiera ponadto pierwszą edycję listów księżnych z Księstwa Legnickiego, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Legnicy. Jej najnowsze badania dotyczą średniowiecznych rękopiśmiennych kompendiów farmakologiczno-medyczych zwanych Regimina sanitatis.
Zajmuje się ponadto opisem niemieckojęzycznych rękopisów ze zbiorów zabezpieczonych po II wojnie światowej, które przechowywane są aktualnie w Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.