Katalog rękopisów średniowiecznych ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

W zbiorach BUW znajduje się ponad 50 rękopisów i fragmentów średniowiecznych, w zdecydowanej większości łacińskich. Dziewiętnaście z nich, czyli fragment przedwojennej kolekcji uratowany od zniszczeń wojennych w 1944 r., zostało opisanych w pierwszym tomie Katalogu rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (opr. H. Kozerska i W. Stummer, Warszawa 1963). Pozostałe rękopisy nie doczekały się do tej pory dokładniejszego opracowania. Manuskrypty pochodzą ze zbiorów zabezpieczonych, darów i zakupów od 1945 r. do czasów obecnych. Katalog będzie poprzedzony wstępem zawierającym historię gromadzenia kolekcji rękopisów średniowiecznych BUW od czasów powstania Biblioteki w 1817 r. (głównie w oparciu o źródła archiwalne)  i efekty badań proweniencyjnych nad rękopisami zachowanymi oraz tymi, które należały do kolekcji, ale wskutek represji popowstaniowych w. XIX i działań wojennych w XX w. zaginęły lub zostały zniszczone.