SIGLUM

Weronika Liszewska, profesor uczelni, dr hab. na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej specjalnością jest konserwacja i restauracja książki, grafiki i skóry zabytkowej. W szczególności, zajmuje się szeroko rozumianymi zagadnieniami badań materiałoznawczych i problematyką ochrony zabytkowych rękopisów na podłożach pergaminowych i papierowych. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach, tworząc projekty konserwacji, a także kompleksowych analiz materiałoznawczych i stanu zachowania – jako pomoc w badaniach kodykologicznych i paleograficznych. Jest autorką artykułów naukowych oraz monografii, m. in: New methods of leafcasting in the conservation of historical parchments (Warszawa 2017).

Kierowała pracami badawczymi w ramach projektów Ministerstwa Nauki, m.in: nr 1 H01 E005 516, nr N N105 139336, nr ASP/WKiRDS/8/S. Była także wykonawcą projektu NPRH, dotyczącego badań nad Pontyfikałem Płockim I, XII/XIII w. (nr 22H 17 034585) oraz międzynarodowego projektu Arcadia Foundation (British Library), nr EAP 823 – Digitisation and preservation of the manuscript collection of the Monastery of St Saviour in Old Jerusalem.

W zakresie badań i ochrony rękopisów współpracowała z wieloma instytucjami, m. in. Biblioteką Franciszkanów w Jerozolimie, Archiwum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie, Biblioteką Seminaryjną we Włocławku, Biblioteką i Archiwum Diecezjalnym w Płocku, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku, Biblioteką Diecezjalną w Pelplinie, Parafią Wniebowzięcia NMP w Kłodzku (Archiwum Wielkiego Dekanatu Kłodzkiego). Prowadzi działalność dydaktyczną, prace konserwatorsko-restauratorskie, interdyscyplinarne prace naukowo-badawcze oraz dokumentacyjne i redakcyjne.