Marta Czyżak, dr, kustosz w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Absolwentka historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tytuł doktorski uzyskała na podstawie rozprawy Kapituła katedralna w Gnieźnie w świetle metryki z lat 1408–1448 (wydanej w 2003 r.). Kontynuacją badań nad duchowieństwem gnieźnieńskim jest studium Wikariusze katedry gnieźnieńskiej od XIII do połowy XV wieku na tle innych kolegiów wikariuszy średniowiecznej Polski i Rzeszy Niemieckiej (w przygotowaniu).
Od 2008 r. związana z Sekcją Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii Kościoła i duchowieństwa w średniowiecznej Polsce oraz kodykologii. Opublikowała Katalog rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, opracowany przy współpracy Moniki Jakubek-Raczkowskiej i Arkadiusza Wagnera (2016) oraz noty i artykuły, związane tak z duchowieństwem katedry gnieźnieńskiej (np. ‘Działalność duszpasterska arcybiskupa Wojciecha Jastrzębca. Ordynacja z 1426 roku dla duchowieństwa katedry gnieźnieńskiej’, w Wojciech Jastrzębiec. W służbie monarchii i Kościoła, red. B. Czwojdrak, F. Kiryk, J. Sperka, Katowice 2018, 171-188), jak z księgami ze zbiorów toruńskich (np. ‘Compendium historiae in genealogia Christi Piotra z Poitiers (Pictaviensis) w rękopisach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu’, w Textus et pictura. Średniowieczny kodeks rękopiśmienny jako nośnik treści, znaczeń i wartości artystycznych, red. M. Jakubek-Raczkowska, M. Czyżak, Toruń 2019, 67-97). Uczestniczyła w projekcie konserwacji i digitalizacji pelplińskiego graduału L13.
Obecnie uczestniczy w projekcie Medieval manuscript fragments of Teutonic Prussia in collections of the Parker Library, Corpus Christi College, Cambridge, the C. Norwid Library in Elbląg and the University Library in Toruń as the evidence in reconstructing the history of collections, kierowanym przez dr Paulinę Pludra-Żuk, realizowanym we współpracy z laboratorium badawczym Fragmentarium przy Uniwersytecie we Fryburgu.