Dyrektor i Rada Naukowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu protestują przeciwko poselskiemu projektowi ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier pergaminowego kodeksu Epistola de laudibus Augustae Bibliothecae atque libri quattor versibus scripti.
Procedowany w sejmie projekt ustawy przewiduje przejęcie manuskryptu ze zbiorów Książnicy przez skarb państwa i jego nieodpłatne przekazanie na rzecz Węgier. Tytułem swoistej rekompensaty parlamentarzyści proponują wypłatę dotychczasowemu właścicielowi kwoty 25 000 000 zł. Ten bulwersujący nie tylko środowisko bibliotekarzy, historyków czy bibliologów ale też szersze kręgi społeczeństwa projekt ma stanowić formę wdzięczności za przekazanie przez rząd węgierski na rzecz Polski młodzieńczej zbroi Zygmunta Augusta. Autorzy projektu powołują się na fakt iż XV-wieczny kodeks pochodzi z biblioteki króla Węgier Macieja Korwina.
Dyrektor i Rada wskazują, że manuskrypt ten od XVI wieku należał do księgozbioru Gimnazjum Akademickiego w Toruniu i w żadnym wypadku nie można się zgodzić z sugestią autorów ustawy, iż nie jest on związany z polską kulturą. Dzieło florentyńczyka Naldusa Naldiusa, ilustrowane przez również związanego z Florencją wybitnego iluminatora Attavante degli Attavanti, jest najcenniejszym obiektem w zbiorach toruńskiej biblioteki. Stanowi zatem bezcenny element dziedzictwa zarówno Torunia, jak i kultury intelektualnej Rzeczypospolitej. Jego wartość jest bezcenna i proponowana przez posłów kwota w żadnym wypadku nie zrównoważyłaby takiej straty. Autorzy oświadczenia wskazują zarazem, że przyjęcie proponowanego w ustawie „ominięcia” zakazu wywożenia z Polski tej klasy obiektów zabytkowych stanowiłoby groźny precedens o trudnych do przewidzenia skutkach dla bezpieczeństwa polskich zbiorów bibliotecznych i muzealnych w przyszłości.
Tekst oświadczenia na stronie Książnicy:
https://ksiaznica.torun.pl/aktualnosci/1011-oswiadczenie-w-sprawie-kodeksu-macieja-korwina.html
Skan i opis katalogowy kodeksu można znaleźć na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej:
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/39815/edition/47960?language=pl
Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka na Sejm RP, założyła w sieci petycję, pod którą zbiera podpisy w obronie manuskryptu. Link do petycji
Książnica Kopernikańska, władze Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotowały Deklarację poparcia dla zachowania w narodowym dziedzictwie kultury Rzeczypospolitej Polskiej „Katalogu Korwina” skierowaną do parlamentarzystów. Pełna treść deklaracji znajduje się na stronie: Kodeks Korwina.
Informacje o kodeksie, ekspertyzy i opinie prawne na stronie Książnicy Kopernikańskiej.