W wyniku trwających obecnie w Ukrainie działań wojennych biblioteki, archiwa i muzea w tym kraju znalazły się w bardzo trudnym położeniu. Aby pomóc władzom i pracownikom próbującym ochronić zbiory uruchamiane są kolejne programy pomocy.
Jako pierwsi z inicjatywą zbierania funduszy i pomocy materialnej dla Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie wystąpili pracownicy Instytutu Historii UJ: Apel o pomoc.
W tym samym czasie uformował się Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, który ma swój profil na Facebooku i Twitterze. Komitet postawił sobie za cel pomoc w zabezpieczaniu zbiorów, pomoc w inwentaryzacji i digitalizacji kolekcji, przekazywanie materiałów potrzebnych do zabezpieczania i ukrywania zbiorów oraz zbieranie dokumentacji świadczącej o grabieży i niszczeniu ukraińskich dóbr kultury.
Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi serwis Dla Ukrainy, w którym informacji mogą szukać osoby, które chcą zaangażować się w pomoc (podane są miejsca zbiórek pomocy materialnej, kontakty do koordynatorów czy lista lista form wsparcia dla potrzebujących przebywających zarówno w Polsce jak i Ukrainie), jak i uchodźcy (m.in. oferty pracy w instytucjach kultury, oferta edukacyjna, miejsca zakwaterowania i wiele innych informacji).
Wsparcie dla ukraińskich naukowców organizuje Akademia Młodych Uczonych PAN. Informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie AMU PAN.
Ochronę zabytków i pomoc dla konserwatorów, artystów, rzemieślników i ludzi kultury stara się zapewnić Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Instytut zaprasza do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o planowanych przedsięwzięciach lub chcą zaoferować pomoc. Instytut uruchomił także zbiórkę funduszy (informacje znajdują się na zalinkowanej stronie). O działaniach Instytutu opowiada dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak w rozmowie z PAP.
Apel do międzynarodowej społeczności akademickiej wystosował także Ukraiński Uniwersytet Katolicki. Przedstawia w nim działania, w które mogą zaangażować się instytuty naukowe i badawcze na całym świecie.
W tym wpisie zebraliśmy informacje o zaledwie kilku inicjatywach. Na pewno jest ich więcej. Dlatego na zakończenie chcemy zaprosić Państwa do umieszczania w komentarzach informacji o innych przedsięwzięciach, których celem jest wsparcie kultury i nauki Ukrainy oraz osób związanych z tym środowiskiem.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchamia nowy program: Solidarni z Ukrainą. Dzięki programowi studenci i doktoranci z Ukrainy będą mogli bez opłat podjąć studia lub prowadzić prace związane z doktoratem. Zakwalifikowane osoby dostaną także stypendium. Szczegóły na stronie NAWA:https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/solidarni-z-ukraina-zalozenia-programu?fbclid=IwAR2O8D4CL02FBoeQcNWlP7YkTRjkTgTTW6hA4GYNS53-0VJ-caSuqHKNjvg