Konferencja: Historical English Analysis and Research Tradition (HEART)

W dniach 11-12.04.2025 r. na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się pierwsza konferencja mediewistyczna Historical English Analysis and Research Tradition (HEART), poświęcona metodologii badań i nowym interpretacjom źródeł do roku 1700.
Wśród zaproszonych gości są Jan Čermák (Charles University, Prague), Tamás Karáth (Comenius University, Bratislava and Pázmány Péter Catholic University, Budapest) i Thijs Porck (Leiden University). Abstrakty wystąpień i program dostępne są na stronie konferencji.
Podczas konferencji odbędzie się specjalna sesja tematyczna poświęcona rękopisom, którą otwierać będzie gościnny wykład Jane Toswell (Western University, Canada) zatytułowany The layouts of vernacular psalters in early medieval England oraz wystawa fragmentów rękopisów i artefaktów związanych z projektem Psałterz N. Wstęp na sesję jest możliwy na podstawie rejestracji przez formularz.
Tematem przewodnim konferencji jest rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, która miała miejsce prawdopodobnie w kwietniu 1025 r. w Gnieźnie. Bolesław I Chrobry, podobnie jak święty Stefan I z Węgier, należał do generacji królów-założycieli, którzy stworzyli fundamenty pod istniejący do dziś kształt Europy Środkowej. W tej samej epoce panował również król Anglii, Danii i Norwegii – Kanut Wielki (prawdopodobnie siostrzeniec Bolesława) – władca, którego panowanie przypomina wspólnotę losów ludów północy kontynentu. Rządy tych Wielkich Królów wpłynęły nie tylko na historię polityczną ale także na rozwój kultur, literatur i języków istniejących do dziś narodów. Zaginiona korona Bolesława Chrobrego, tak jak przechowywana w Budapeszcie korona Świętego Stefana, to symbol losów i aspiracji krajów Europy środka – The Middle Kingdoms – jak nazwał je brytyjski historyk Martin Rady.
Taka perspektywa historyczna daje możliwość zestawienia badań mediewistycznych w dziedzinie językoznawstwa, literaturoznawstwa i nauk o kulturze w sposób, który pokazuje z jednej strony ciągłość, a z drugiej odrębność osiągnięć naukowych w Polsce i całej Europie Środkowej.