SIGLUM
Home Archiwum wydarzeń Wykład online Seminarium mediewistyczne, 27 maja

Seminarium mediewistyczne, 27 maja

Textus et Cultura. Interdyscyplinarny Zespół Badań Mediewistycznych zaprasza na referat Tomasza Walczaka (Szkoła Anthropos, IH PAN) pod tytułem Kancelaria biskupów krakowskich w latach 1455-1488. Stan i perspektywy badań. Seminarium odbędzie się 27 maja, w godzinach 10.00-12.00 na platformie Google Meet.

Tomasz Walczak, Kancelaria biskupów krakowskich w latach 1455–1488. Stan i perspektywy badań

W latach 1455–1488 diecezją krakowską rządziło pięciu biskupów: Tomasz Strzępiński (1455–1460), Jakub z Sienna (1461–1463), Jan Gruszczyński (1463–1464), Jan Lutek z Brzezia (1464–1471) i Jan Rzeszowski (1471–1488). Byli oni zarządcami diecezji w sprawach doczesnych i duchowych, władcami dóbr ziemskich, sędziami i kanclerzami Uniwersytetu Krakowskiego. Ich kancelaria stanowiła jedno z najważniejszych miejsc kultury pisma w Królestwie Polskim drugiej połowy XV w. Była ona ośrodkiem administracji diecezją, miejscem komunikacji ordynariuszy z wiernymi, stanowiła miejsce pamięci, w którym zbierano dokumenty ważne dla przeszłości diecezji. W jej skład wchodził zespół profesjonalistów słowa pisanego. Opracowanie dokumentacji i personelu tejże kancelarii stanowi cel projektu doktorskiego, który realizuję w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. W referacie skupię się na trzech zagadnieniach. W pierwszej kolejności omówię na wybranych przykładach dotychczasowe badania nad dokumentem i kancelarią biskupią w średniowiecznej Europie. Zwrócę uwagę na zmieniające się trendy badawcze oraz metody obecne w badaniach nad tym zagadnieniem. Następnie scharakteryzuję podstawę źródłową pracy. W głównej mierze stanowi ją dokumentacja tejże kancelarii. Dotychczasowa kwerenda pozwoliła zidentyfikować blisko 300 dokumentów i listów tych ordynariuszy. Około 60 zachowało się w oryginale, pozostałe w późnośredniowiecznych i wczesnonowożytnych kopiach – transumptach, księgach urzędowych, kopiariuszach i formularzach. Uzupełnieniem materiału będą, pierwsze zachowane dla biskupstwa krakowskiego, księgi wpisów biskupów
(acta episcopalia) Jana Lutka z Brzezia (z lat 1464–1471) i Jana Rzeszowskiego (z lat 1472–1488). Większość dokumentów, listów oraz obie wymienione księgi nie zostały wydane drukiem i są słabo znane w literaturze. W trzeciej części referatu przedstawię szczegółowe cele projektu, jego koncepcję, dotychczasowe hipotezy, kwestionariusz badawczy i przyjętą metodykę badań. W trakcie jego realizacji chciałbym wykorzystać metody charakterystyczne zarówno dla klasycznych badań nad średniowieczną dokumentacją i kancelariami (analiza dyplomatyczna, paleograficzna czy prozopograficzna), jak i nowszych badań nad społeczną historią komunikacji. Wykorzystując zebrany materiał źródłowy, wskażę wybrane problemy, które chciałbym poruszyć w trakcie realizacji projektu oraz przedstawię pierwsze obserwacje.

Data

27 maj 2022
Expired!

Czas

10:00 - 12:00

Lokalizacja

online/ Google Meet
Kategoria

Organizator

Textus et Cultura. Interdyscyplinarny Zespół Badań Mediewistycznych
Email
seminarium.mediewistyczne@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *