SIGLUM

Księgi dni – manuskrypty dywinacyjne z przedhiszpańskiego środkowego Meksyku, prof. Katarzyna Mikulska ISIiI UW

Źródło: Mirosław Kaźmierczak/UW

Zespół Badań nad Rękopisami SIGLUM ma zaszczyt zaprosić na wykład prof. Katarzyny Mikulskiej z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW pod tytułem Księgi dni – manuskrypty dywinacyjne z przedhiszpańskiego środkowego Meksyku w dniu 20 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom; zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania chęci uczestnictwa na adres

siglum@wn.uw.edu.pl.

Okazją do zaproszenia prof. Katarzyny Mikulskiej stała się edycja Kodeksu Watykańskiego B (Vat.lat. 3773) Nuevo comentario al Códice Vaticano B (Vat.Lat. 3773), coordinación Katarzyna Mikulska, México, Varsovia, Ciudad de Vaticano 2020 (Serie Amoxtli, 2; Codices e Vaticanis Selecti, Series Minor, 20) przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem Pani Profesor. Edycja zawiera faksymile rękopisu, odwzorowania jego treści z podpisami oraz obszerny komentarz.

Kodeks Watykański B zawiera opis mezoamerykańskiego kalendarza oraz almanachy (prognostyki) dni odpowiednich i nieodpowiednich dla wykonywania różnych prac i planowania działań a także omeny i prognozy dotyczące urodzin oraz planowanych małżeństw. Kodeks powstał przed przybyciem Hiszpanów do Nowego Świata i jest świadectwem religii i kultury rdzennych mieszkańców Środkowego Meksyku. Wiedzę przekazano za pomocą wyrafinowanego systemu komunikacji graficznej. Niektóre fragmenty księgi były przemalowywane co świadczy o zmianach właścicieli i miejsca wykorzystania kodeksu, a pośrednio, o długim (ponad 100 lat?) okresie użytkowania księgi.

Ważną i wnoszącą nową wiedzę o rękopisie mezoamerykańskim częścią projektu były badania kodykologiczne i analizy materiałowe prowadzone przez członków zespołu badawczego oraz naukowców z zespołu MOLAB z Uniwersytetu w Perugii będącego częścią konsorcjum E-RIHS.it.

Na treść wykładu złożą się informacje o stronie materiałowej kodeksu, badaniach kodykologicznych, procesie tworzenia i zawartości księgi oraz o sposobie kodowania informacji.

Kopia cyfrowa kodeksu w Digital Vatican Library.

Możliwość komentowania została wyłączona.